Opublikowany przez: Kasia P. 2018-04-17 15:13:01
Autor zdjęcia/źródło: Wysypka u dziecka @ Zaprojektowane przez Freepik
Zdarza się, że wysypka u dziecka samoistnie znika, ale w przeważającej liczbie przypadków wymaga konsultacji z lekarzem. Wysypka u dziecka może być oznaką alergii, infekcji a nawet groźnej choroby. Jeśli towarzyszą jej dodatkowe objawy, np. gorączka, wymioty, złe samopoczucie dziecka, nie można zwlekać z wizytą u specjalisty. Byś mogła spokojniej podejść do sytuacji przedstawiamy listę najbardziej typowych i najczęstszych rodzajów wysypki u dziecka.
Jest to bardzo charakterystyczna wysypka w postaci drobnych, czerwonych plamek, których barwa staje się bardziej widoczna po ogrzaniu skóry. Trądzik niemowlęcy jest efektem hormonów mamy, które z kolei pobudzają gruczoły łojowe dziecka. Zwykle plamki pojawiają się na twarzy. Trądzik może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, a potem samoistnie znika. Trądzik niemowlęcy nie wymaga dodatkowego leczenia.
Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym i jak sama nazwa głosi związane jest z odparzeniami związanymi z noszeniem przez dziecko pieluszki. Zmiany pojawiają się na skórze pod pieluchą oraz niekiedy na udach. Lekka forma przypomina zaczerwienienia skóry, a cięższa wygląda jak krostki, które z czasem przekształcają się w nadżerki. Dziecko może odczuwać ból, pieczenie i także mieć podniesioną temperaturę ciała. Ulżyć maluszkowi można dzięki odpowiedniej maści na odparzenia oraz częstego wietrzenia skóry, czyli chodzenia bez pieluszki. Tej wysypki również nie należy bagatelizować zwłaszcza jeśli dziecko ma stan zapalny na dużej powierzchni skóry lub gdy towarzyszy mu gorączka.
Potówki to łagodna a zarazem częsta wysypka u dziecka. Potówki wyglądają jak zaczerwienione pęcherzyki, które są wypełnione płynem. Pojawiają się zwykle w miejscach gdzie się najbardziej dziecko poci: w fałdkach skóry, na plecach, w pachwinach. Zazwyczaj nie powodują większego dyskomfortu. W tym przypadku należy zadbać o odpowiednie ubieranie dziecka zgodnie z aktualną pogodą. Jeśli stan się przedłuża lub pogarsza warto udać się na konsultacje do lekarza.
„Trzydniówka” czyli rumień nagły to ostra choroba zakaźna, która pojawia się zazwyczaj u dzieci do ukończenia przez nie 2-go r.ż. Wysypka u dziecka ma postać płaskich, czerwonych plamek, które pojawiają się na tułowiu, a z czasem także na rękach i nóżkach. Tej wysypce towarzyszy gorączka, która spada w momencie kiedy pojawia się wysypka, czyli ok. 3-4 dnia choroby. „Trzydniówki” zazwyczaj się nie leczy. Jeśli dziecko ma temperaturę powyżej 38 stopnia podaje się leki przeciwgorączkowe dla dzieci. Powinno także pić dużo płynów. Zawsze kiedy dziecko ma gorączkę należy skonsultować się z lekarzem, więc także i w tym przypadku należy to zrobić.
Jak sama nazwa głosi ta wysypka przypomina poparzenie pokrzywą: plamy, bąble, wysuszenie skóry i łuszczenie się, . Zwykle tego typu wysypki mocno swędzą i są nieprzyjemne. Dlatego też zmiany należy smarować łagodzącą swędzenie maścią. Najbardziej typowe dla tej wysypki są zmiany na brzuchu, twarzy, w zagięciach rąk i pod kolankami. W przypadku kiedy dziecko bardzo swędzi skóra trzeba udać się do lekarza po lek antyhistaminowy. Bardzo ważne jest także pozbycie się danego alergenu:
- Alergizującego pokarmu,
- Środków chemicznych: proszków do prania, płynów do płukania, oraz ubrań w nich wypranych.
- Kosmetyków
- Kontaktu z daną rośliną, czy zwierzęciem.
- Może to być także reakcja na niektóre leki.
Wysypce alergicznej może towarzyszyć gorączka, obrzęki ust, języka, drapanie w gardle oraz zaburzenia oddechu i krążenia. W takim przypadku istnieje zagrożenie wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza lub na pogotowie.
Bardzo dynamiczna i niezbyt miła wysypka. Najpierw rumień i pęcherzyki koncentrują się w tzw. ogniska, które po pewnym czasie pękają i sączą się, a potem powstają na nich strupy. Zwykle skóra jest w tym miejscach bardzo swędząca. Z dzieckiem należy bezzwłocznie udać się do lekarza po lek antyhistaminowy i preparat do smarowania o charakterze przeciwzapalnym.
AZS może się pojawić niemalże w każdym wieku. Brunatnoczerwone grupy grudek pojawiają się najczęściej w zgięciach kolan i łokci, a także na nadgarstkach i karku. Skóra jest przesuszona i dziecko skarży się na swędzenie. W tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Ważne jest również to, aby używać do pielęgnacji dziecka odpowiednich emolientów.
Różyczka ma postać drobnych, bladoróżowych plamek. Wyglądają tak jakby zlewały się za sobą. Na początku pojawiają się za uszami. Potem opanowują całe ciało. Objawy towarzyszące to: lekka gorączka, złe samopoczucie dziecka oraz powiększone węzły chłonne. Zmiany powinny zazwyczaj minąć po 3-4 dniach i nie musisz ich niczym smarować. Jeśli wysypka u dziecka się utrzymuje pójdź po poradę do lekarza.
Szkarlatyna wygląda zwykle jak duże różowoczerwone placki. Pojawiają się one na całym ciele i każdy jest skupiskiem drobnych czerwonych krostek. Objawem towarzyszącym jest gorączka oraz bóle brzucha i gardła. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ szkarlatynę leczy się antybiotykiem.
Zwykle półpaśca stwierdza lekarz i stosunkowo rzadko występuje u dzieci. Zazwyczaj zdarza się to po przebyciu przez dziecko ospy wietrznej. Wysypka wygląda jak zaczerwieniony pas po jednej stronie tułowia, który składa się z drobnych pęcherzyków na zaczerwienionej skórze.
Kolejna zmiana chorobowa jest charakterystyczna ponieważ wysypka zmienia swój wygląd podczas chorowania dziecka od niesymetrycznych plamek przez grudki po pęcherzyki wypełnione płynem. Zmiany ospy pojawiają się na całym ciele dziecka, nawet na skórze głowy. Zwykle bardzo swędzą, dlatego smaruje się je odpowiednim preparatem łagodzącym. Konsultacja z pediatrą również w tym przypadku jest konieczna.
Wiele osób myli tę wysypkę z ospą wietrzną ponieważ pęcherzyki wyglądają podobnie. Dziecko początkowo wygląda tak jakby miało przechodzić kolejne przeziębienie. Tymczasem ważne jest to, że przy ospie wysypka bardzo rzadko występuje na dłoniach i stopach. Natomiast są to miejsca typowe dla choroby bostońskiej. Pęcherzyki mogą pojawić się nawet w okolicach ust, czy wewnątrz jamy ustnej. Z takimi objawami u dziecka niezwłocznie udaj się do lekarza.
Świerzb to bardzo nieprzyjemna wysypka powodowana przez roztocza. Wysypka u dziecka występuje pod postacią grudek wypełnionych płynem, krostek, drobnych pęcherzyków. Charakterystyczne dla tej wysypki są kilkumilimetrowe wypukłości o szarawym wybrzuszeniu. Zmiany pojawiają się na rękach, nadgarstkach, w fałdach pod pachami, na łokciach, a także głowie, szyi i podeszwach stóp. W przypadku tej choroby wymagane jest stosowanie leków przeciwpasożytniczych wypisanych przez lekarza.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.